کتاب «تأملاتی درباره اسلام و پیشرفت» منتشر شد.

کتاب «تأملاتی درباره اسلام و پیشرفت» اثر حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضا غلامی رئیس مؤسسه علوم انسانی اسلامی صدرا توسط نشر سدید (انتشارات بسیج دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام) و به اهتمام مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام منتشر شد.

 

در این کتاب تلاش شده سیری منطقی مبانی اسلامی «اسلام و پیشرفت» را بسط داده و به سطح کاربرد نزدیک کند. به همین منظور فصول این کتاب از «هدف خلقت انسان» آغاز شده و با نسبت‌یابی درستی بین دو مفهوم «دین و دنیا» به «تعارض نمایی میان دین و پیشرفت» اشاره می‌کند. پس از تبیین این مقصود با بیان اینکه «ما و غرب در اندیشه پیشرفت» هستیم ولی نوع نگاه و تعریف‌مان از پیشرفت متفاوت است، نگاه اسلام به پیشرفت را در قالب مفهوم «اسلام اجتماعی و دکترین امامت» توضیح می‌دهد.

سپس برای تحقق اسلام اجتماعی از سطح نظر تا کاربرد مراحلی منطقی را به صورت زنجیره‌وار بیان می‌کند، که شامل «علوم انسانی-اسلامی»، «ماهیت و ابعاد پیشرفت اسلامی»، «مؤلفه‌های پیشرفت اسلامی»، «ابزارهای پیشرفت اسلامی» و بالاخره «نهادها و الزامات پیشرفت اسلامی» خواهد شد.

در مقدمه این اثر آمده است:

با استقرار حکومت الهی ولایت فقیه در ایران اسلامی و ایجاد نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر شعار سلبی نه شرقی و نه غربی؛ اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله فرصتی ویژه برای تحقق پیدا کرد؛ فرصتی که از بعد از حکومت نبوی همۀ ائمه علیهم السلام در «مبارزۀ حاد سیاسی» در پی تحقق آن بودند.

پس از تثبیت نسبی نظام اسلامی و پشت سرگذاشتن گردنه‌های خطرناک و دشمنی‌های بی‌سابقه در عرصه‌های مهم نظامی، امنیتی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، حال نوبت به بسط نظریه‌های ایجابی انقلاب اسلامی برای اداره حکومت است. موضوع راهبردی «اسلام و پیشرفت» در شرایط زمانی که انقلاب اسلامی مرحلۀ تثبیت نظام را پشت سر گذاشته و وارد عرصه «دولت اسلامی» و «کشور اسلامی» شده است، بیش از پیش بر اهمیتش افزوده است. موضوعی که با درایت امام و رهبر حکیم انقلاب اسلامی پس از گذشت سه دهه از عمر این انقلاب بدان اهتمام ورزیده شد و نام‌گذاری دهۀ چهارم به نام دهۀ «پیشرفت و عدالت»، شاهدی بر مدعای ماست.

چاپ اول این کتاب در 208 صفحه و به قیمت 12 هزار تومان در زمستان 95 منتشر شده است. برای تهیۀ آن می‌توانید به سایت مؤسسۀ علمی-فرهنگی سدید مراجعه یا با شماره‌های ۰۲۱۶۶۴۸۵۸۵۰، ۰۲۱۶۶۴۸۶۱۲۰ و ۰۹۱۰۹۸۰3590 تماس حاصل فرمائید.

تلفن: 021-66485850      ایمیل: info@sadidisu.ir
logo-samandehi

ارسال پيام و شکایات

تماس با ما
 1. نام(*)
  لطفا نام خود را وارد کنید
 2. پست الکترونیک(*)
  لطفا پست الکترونیک خود را وارد کنید
 3. موضوع(*)
  لطفا موضوع پیام خود را وارد کنید.
 4. پیام(*)
  لطفا متنی برای پیام خود وارد کنید
 5. (*)

  Invalid Input