شهریار زرشناس

شهریار زرشناس متولد ۱۳۴۴در خانواده‌ای عاملی در تهران است. وی روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی حوزه ادبیات، فرهنگ، سیاست و فلسفه است.

زرشناس از نویسندگان ماهنامه سوره در دوران سردبیری شهید مرتضی آوینی بوده‌است. او مدتی نیز ماهنامه‌ای تحت عنوان« مشرق » منتشر می‌کرد و مدتی نیز سردبیر نشریه فرهنگ عمومی بود همچنین مدتی هم مشاور فرهنگی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بود.

شهریار زرشناس پس از آنکه تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد در رشته فلسفه به پایان رساند، مقطع دکترا را در رشته روانشناسی در کشور کرواسی ادامه داد، اما به دلیل عدم پذیرش موضوع پیشنهادی پایان‌نامه از پایان تحصیل بازماند. وی بعدها نشان عالی فرهنگ از شورای عالی انقلاب فرهنگی و درجه دکتری گرفت.

زرشناس اکنون عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است و از سال 71 در دانشگاه های مختلف مشغول به تدریس است. وی تاکنون 22 عنوان کتاب و بیش از 100 عنوان مقاله در موضوعات مختلف فلسفی، تاریخی، سیاسی، ادبیات و روانشناسی تالیف کرده است.

او نویسنده کتاب‌هایی چون “اشاراتی درباره لیبرالیسم در ایران”، “توسعه”، “جامعه مدنی”، “سرمایه‌سالاری”، “نیمه پنهان آمریکا”، “مبانی نظری غرب مدرن”، “واژه‌نامه فرهنگی، سیاسی”، “نگاهی کوتاه به تاریخچه روشنفکری در ایران (دو مجلد)” و “نیهیلیسم” است.

شهریار زرشناس همچنین از نویسندگان انتشارات سدید است که کتاب های “علوم انسانی در ترازوی نقد”، ” علم اقتصاد در ترازوی نقد” و ” روانشناسی در ترازوی نقد” از آثار تألیفی او است.

زرشناس در حوزه ادبیات نیز ورودهایی داشته است که نمونه آن جستارهایی در ادبیات داستانی و مکاتب ادبی و برگزاری سلسله نشست هایی با موضوع نقد ادبی بوده است. در این حوزه نیز مانند دیگر حوزه ها رویکردی متفاوت و منحصر به خودش داشته است؛ یعنی با مبانی فلسفی و غرب شناختی خود به نقد و تحلیل مفاهیم موجود در ادبیات مدرن پرداخته است.