پنج گام تا امام

حجت‌الاسلام سیدعلی‌اصغر علوی در کتاب «...الی‌الحبیب» به بررسی شخصیت حضرت حبیب بن مظاهر می‌پردازد. وی پس از تشریح شخصیت رقابتی حبیب، به ۵ مرحلۀ رسیدن به کمال اشاره می‌کند.

مدل‌های سه‌گانه استعمار در نگاه رهبر انقلاب

کار قدرت نرم این است که مردم را طوری تربیت کنند که خودشان دولتی سر کار بیاورند که مورد نظر غرب و مستعمران باشد و کشور خودشان را از سوی آمریکایی ها برای آمریکایی ها و غربی ها اشغال کنند.

نقش بیداری اسلامی در تحریم ایران

دکتر جمشیدی اعتقاد دارد آمریکا در قبال ایران دارای منطق و دو سطح راهبردی است. در اسناد آمریکا در سال 2012 آمریکا، چین و ایران را دو تهدید اصلی برای حفظ نظام لیبرال می‌داند. آمریکایی‌ها بعد از اتفاق افتادن بیداری اسلامی و حوادث فتنه 88 سعی برآن داشتند تا اتفاقات را از جنس هم نشان دهند. ایشان با طرح مسأله تحریم سعی بر دورن‌گرا نمودن ایران نمودند.

قلمرو فقه مطلوب در راهبردشناسی نظام دینی

در یادداشت پیش‌رو دکتر پوررستمی به تبیین «قلمرو فقه مطلوب در راهبرد‌شناسی نظام دینی» می‌پردازد. ایشان به تبیین ظرفیت و قلمرو فقه مطلوب پرداختند و معتقدند که فقه مطلوب مهم‌ترین علم در ترسیم راهبرد نظام دینی است.

مناسبات فقه و حقوق در ساحت فقه حکومتی

در این یادداشت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر ارسطا به تبیین «مناسبات فقه و حقوق در ساحت فقه حکومتی» می‌پردازد. ایشان معتقد است که در ساحت فقه حکومتی، فقه و حقوق از دو جهت روشی و ماهوی می‌توانند ارتباط داشته باشند که به تبیین مناسبات فقه و حقوق از حیث روشی پرداخته می‌شود.

پیشنهادهایی برای تحول در فقه

در یادداشت پیش رو حجت الاسلام دکتر سوزنچی به تبیین «پیشنهادیی برای تحول در فقه» از منظر شهید مطهری می پردازد. شهید مطهری سه پیشنهاد مهم برای تحول جدی در عرصۀ اجتهاد و فهم دین ارائه می‌دهد که برخی از آن‌ها در واقع به اصلاح خود فرآیند اجتهاد مربوط می‌شود. پیشنهاد نخست، توجه جدی به مسئلۀ زمان و زمانشناسی در اجتهاد است. پیشنهاد دوم تخصصیشدن فقه و پیشنهاد سوم؛ مسئلۀ شورای فقهی است.

برجام بی عزت...

گفته شد، برجام برای جمهوری اسلامی ایران، عزت به ارمغان آورد. آن عزتی که در دوران تحریم خدشه دار شده بود، بعد از برجام دوباره به نظام اسلامی ایران برگشت.

فلسفه حجاب در نگاه شهید مطهری

در نوشتار پیش‌رو حجت‌السلام دکتر سوزنچی به بیان «فلسفه حجاب» در نگاه شهید مطهری می‌پردازد. از منظر شهید مطهری 4 فلسفه را برای حجاب می توان برشمرد: 1- آرامش روانی 2- حفظ ارزش و بالا بردن احترام زن. 3- استحکام پیوند خانوادگی 4- استواری اجتماع

توصیه‌های استاد مطهری برای احیای امر به معروف

در متن پیش‌رو حجت‌السلام دکتر سوزنچی به تبیین «توصیه‌های استاد مطهری برای احیای امر به معروف» می‌پردازد. از منظر شهید مطهری توجه جدی به تبلیغ عملی؛ توجه به عمل جمعی و گروهی؛ اتخاذ تدابیری عملی برای نشاندادن زیبایی‌های دین و تغییر ذهنیت‌های منفی نسبت به آن مؤلفه‌های احیای امر به معرف در جامعه می‌باشد.

تلفن: 021-66485850      ایمیل: info@sadidisu.ir
logo-samandehi

ارسال پيام و شکایات

تماس با ما
 1. نام(*)
  لطفا نام خود را وارد کنید
 2. پست الکترونیک(*)
  لطفا پست الکترونیک خود را وارد کنید
 3. موضوع(*)
  لطفا موضوع پیام خود را وارد کنید.
 4. پیام(*)
  لطفا متنی برای پیام خود وارد کنید
 5. (*)

  Invalid Input