رابطه امنیت و رفاه با مقابله با دشمن

امنیت و رفاه را به دو گونه می‌توان به دست آورد: در حالت اول با حفظ استقلال، آزادی و شرافت و در حالت دوم، با نوکری، اسیر و تسلیم ابرقدرت‌ها شدن.

 

متن پیش‌رو قسمتی از کتاب «امام، مردم، اقتصاد» است که توسط مجتبی حسنی و سیدحسین حسینی نگاشته و نشر سدید در پاییز 95 منتشر نموده است.

در حالت دوم علی‌الظاهر، ملت به امنیت و رفاه رسیده و دشمن نیز به تعریف از ملت یا کشور مورد نظر خواهد پرداخت، ولی مسلماً نه استقلال ملت حفظ خواهد شد و نه آزادی و نه شرافت او. در واقع می‌توان گفت که ملت یا کشور مذکور در خدمت دشمن درآمده است. حالت دوم بدون زحمت به دست می‌آید، ولی حالت اول به سختی و جهاد نیازمند است. در نگاهحضرت امام(ره) آنچه در درجۀ اول برای ملت ایران اسلامی اهمیت دارد، حفظ استقلال، آزادی و شرافت‌شان است؛ چرا که ملت مسلمان است و ملت مسلمان زیر بار ذلت نمی‌رود. بنابراین به دنبال امنیت و رفاهی است که در آن استقلال، آزادی و شرافتش حفظ شود، چرا که در غیر این صورت، نوکری ابرقدرت‌ها را می‌پذیرفت و این همه شهید و مجروح و جانباز و اسیر نمی‌داد و متحمل این همه سختی نمی‌شد. بنا به مقدمات فوق، اساساً نوع نگاه یک ملت مسلمان به دشمن باید اینگونه باشد که از دشمن جز دشمنی و حرکت و برنامه‌ریزی در مسیر منافع خود نمی‌توان انتظار داشت؛ به همین جهت ملت نباید منتظر بماند تا دشمن از دشمنی خود دست بردارد و یا از در خیر و صلاح و منفعت‌خواهی برای ملت درآید و آنگاه اقدام و فعالیت کند، بلکه باید اصل را بر فعالیت و اقدام بر اساس اتکا به خداوند متعال و با ایمان به قدرت لایزال او و ظرفیت‌ها و استعدادهای خود قرار دهد. حال، با این وصف اگر دشمن کوتاه آمد و موافق خواست ملت عمل و برنامه‌ریزی کرد، چه خوب، و اگر نیامد ملت نه سست شده و نه از خواسته‌هایش عقب مانده است. به عبارت بهتر، راه مقابله با دشمن، راه شکست ابرقدرت‌ها و دستیابی به استقلال ملل مسلمان و مظلوم جهان، پیروی از دستورهای اسلام و پیاده‌سازی آن در این کشورهاست.

تلفن: 021-66485850      ایمیل: info@sadidisu.ir
logo-samandehi

ارسال پيام و شکایات

تماس با ما
 1. نام(*)
  لطفا نام خود را وارد کنید
 2. پست الکترونیک(*)
  لطفا پست الکترونیک خود را وارد کنید
 3. موضوع(*)
  لطفا موضوع پیام خود را وارد کنید.
 4. پیام(*)
  لطفا متنی برای پیام خود وارد کنید
 5. (*)

  Invalid Input