برجام بی عزت...

گفته شد، برجام برای جمهوری اسلامی ایران، عزت به ارمغان آورد. آن عزتی که در دوران تحریم خدشه دار شده بود، بعد از برجام دوباره به نظام اسلامی ایران برگشت.

 

استدلال این مدعا هم خرید کالای مورد نیاز عنوان شد، به این معنا که در دوران تحریم مجبور بودیم با قیمت بیشتر و انتخاب های کمتر در میان کشورها خرید کنیم و در دوران پسابرجام به بازار رجوع می‌کنیم و در کمال اختیار جنس بهتر و با قیمت مناسب تر را تهیه می‌کنیم. این یعنی عزت. در مواجهه با این ادعا و استدلال، سؤالاتی در ذهن تداعی می‌شود. عزت به چه معناست؟ چگونه بدست می‌آید و چگونه تداوم می‌یابد؟ نسبت عزت ملی با برجام چیست؟ آیا برجام اجرا شده و موفق بوده است؟ برنده توافق برجام به طور واقع چه کسی است؟

اگر عزت را به معنی اراده در خرید کالا از کشورهای دیگر با قیمت بازارهای جهانی در نظر بگیریم، نتیجه آن رفاه بدست آمده از این اراده است. به عبارت دیگر، عزت معادل رفاه شکل گرفته از مصرف کالای خارجی تعریف شده است؛ که همیشه با عقب ماندگی در برابر کشورهای توسعه یافته همراه خواهد بود. کشور مصرف کننده یا در شرایط ایده‌آل تولیدکننده اجناس و کالاهای تولید شده کشورهای توسعه یافته، همیشه محکوم به عقب ماندگی است. به طور مثال، هیچ وقت ترکیه، مالزی، برزیل و هند جزء کشورهای پیشرو در تکنولوژی، جریان رسانه‌ای و تأثیرات سیاسی بر دنیا نخواهند بود. چون تابعی از جریان علمی و سیاسی غرب به جلوداری آمریکا خواهند بود.

اساساً کشورهایی که جریان توسعه ورفاه را درذیل جریان مدرنیته غرب تعریف می‌کنند، در مرحله اول خریداراند و در مرحله بعد وام گیرنده، در بهترین شرابط مونتاژکننده و بعد جایگیری در کشورهای دسته دوم مدرن؛ این کشورها هیچ وقت جلو نخواهند افتاد و اتفاقا هیچ وقت هم نمی‌توانند ضد جریان آمریکایی عمل کنند. چین و روسیه هم از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین نزدیکی ترکیه و عربستان به رژیم صهیونیستی در معاملات با آمریکا قابل درک خواهد بود. برای کشورهای جهان سوم، عزتی که با رفاه تعریف شود، همان ذلت دست بوسی چاکران دربارکدخدا است. چاکران اگر هم برسنت‌های بومی خود تکیه کنند، باید در خواسته‌های کدخدا بازتولید شوند و مدل های جدیدی از دست‌بوسی را ارائه کنند. شاید ترکیه نتوانست به طور کامل دست بوسی کند برای همین کدخدا گوشش را پیچاند. رفاه بدست آمده از خریداری و وابستگی به غرب، استقلال کشور را تأمین نمی‌کند. این رفاه می‌تواند خیلی سریع بوجود آید، خصوصاً وقتی همان یک درصد حاکمان سرمایه دار صهیونیست حاضر به سرمایه‌گذاری در یک کشور خاص شوند، اما به همان صورت هم خیلی سریع رفتنی است وقتی سرمایه دار تصمیم می‌گیرد سرمایه اش را از آن کشور خارج کند. به هرحال کشوری که عزت‌اش را در رفاه خریداری کالا تعریف کند همیشه مصرف کننده، تابع و بالاخره در یک کلام جهان سوم خواهد بود. انقلاب اسلامی در کشور و جامعه ایران برای برهم زدن عزت بدست آمده از رفاه تابع غرب بوجود آمد. اساساً با بوجود آمدن انقلاب اسلامی، این معنای از عزت که خدا را می‌خواهد و خرما را هم در ملایمت با دشمن خدا تأمین می‌کند، برهم خورد. انقلاب اسلامی عزت را در رفاه بدست آمده در استقلال کشور تامین می‌کند. این استقلال، برآمده از قدرتی درونی و شکل‌گیری مزیت‌های رقابتی برای حضور در بازارهای جهانی است. البته این بازارهای جهانی همان بازارهایی نیستند که تمام کنترل آن در سرمایه‌گذاری‌ها و معاملات بانک های بزرگ صهیونیستی و آمریکایی است، بلکه بازارهای عرضه و مصرف کشورهایی است که امیدی به استقلال دارند. عزت جمهوری اسلامی ایران در امیدهایی از مردم جهان است که منتظر افتدار همه جانبه این کشور در دنیا هستند تا قانون رفاه در تابعیت کد خدا برهم خورد و تابعیت خدا اثبات شود.

با این تعریف، عزت را شاید بتوان در تحریم آمریکایی جستجو کرد اما قطعا در نیش خندها و دستهای مخمل نمای آمریکایی دست نایافتنی است والا مصر، ترکیه، مالزی، برزیل، عربستان و بسیاری از کشورهای تابع آمریکا به آن رسیده بودند. کشورهایی که وقت سیاست مستقلی از آمریکا نداشته و نخواهند داشت، بلکه سیاست اصلی حفظ رفاه بوده و برای همین همه چیز دیگر برایشان قابل تغییر خواهد بود. در کشورشان کودتای نظامی هم با اشارات آمریکا راه می‌افتد، چه این که در مصر موفق شود و چه اینکه در ترکیه ناموفق. در تحریم شاید جاده اصلی شهر بسته شده بود، اما کوره راه ها و بی‌راهه‌ها کار می‌کرد. ضمن اینکه داخل شهرها غوغایی برای ساخت و تولید به راه افتاد. گزارش‌های مختلفی از فروریختن و برشکسته شدن کشور در دوماهه اول تحریم‌های سخت بانک مرکزی در سال ۱۳۹۰ حکایت داشت و عزت یعنی خلاف انتظار آمریکا تحقق پیدا کرد. عزت یعنی بخش‌هایی از تکنولوژی نفت و گاز به خودکفایی رسید. عزت یعنی رشد ۲۰ درصدی تولید علم در دوران تحریم که برای روزنامه صهیونیستی هاآرتص غیرقابل باور بود. عزت یعنی رسیدن به غنای ۲۰ درصدی انرژی هسته‌ای در برابر خنده های پنج بعلاوه یک؛ عزت یعنی پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در بخش صنایع دفاعی و نظامی در عین تحریم‌های سخت ۳۷ ساله بعد از انقلاب اسلامی؛ بی عزتی یعنی پیش خور شدن تمام پول هایی که قرار بود با برجام آزاد شود.

بی عزتی یعنی خرید ۱۰۸ فروند هواپیمای ایرباس از فرانسه که معطل اجازه آمریکایی‌ها و شرکت بویینگ است. بی عزتی یعنی شعارهای کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا در پاره کردن برجام: بی عزتی یعنی گذشت شش ماه از برجام شدن شعارهایی درباره برداشته شدن دفعی تحریم ها؛ بی عزتی یعنی منتظر گذاشتن مردم برای تأثیر برجام بر معیشت شان؛ بی عزتی یعنی خرید لباس تفلبی تیم المپیک ورزشی ایران از شرکت ایتالیایی با قیمتی بیشتر از اعلام شرکت؛ بی عزتی یعنی دریافت کننده حقوق‌های نجومی را ذخیره انقلاب دانستن، بی عزتی یعنی افزایش آمار بیکاری در دوران پسابرجام نسبت به دوران تحریم...

تلفن: 021-66485850      ایمیل: info@sadidisu.ir
logo-samandehi

ارسال پيام و شکایات

تماس با ما
 1. نام(*)
  لطفا نام خود را وارد کنید
 2. پست الکترونیک(*)
  لطفا پست الکترونیک خود را وارد کنید
 3. موضوع(*)
  لطفا موضوع پیام خود را وارد کنید.
 4. پیام(*)
  لطفا متنی برای پیام خود وارد کنید
 5. (*)

  Invalid Input