اهمیت « تشکیلات سازی » در بررسی نقش عباس بن علی (ع)

حضرت عباس و حبیب بن مظاهر نقشی در کربلا ایفا کردند که هر نهادی برای بقا به آن نیاز دارد. سید علی اصغر علوی در این یادداشت با بررسی کوتاهی از وظایف این دو بزرگوار در کربلا به اهمیت «تشکیلات‌سازی» اشاره می‌کند.

رنسانس، بستری برای پیدایش مفهوم «اومانیسم»

پس از دوران قرون وسطی، با شروع رنسانس، دوره‌ای از زندگی برای انسان آغاز می‌شود که نه تنها وضع زندگی مردم اروپای آن دوره را به طور کلی و بنیادین تغییر می‌دهد، بلکه به تدریج، سبکی از زندگی را می‌آفریند که مشخصة اصلی این عالَم جدید، انسان است. نوشتار پیش رو، خلاصه‌ای است از سخنرانی دکتر عبایی که به بررسی زمینه‌های ایجاد امانیسم در دوران رنسانس و پیامدها و نتایج آن می‌پردازد.

ادوار کلی فلسفه ی غرب

فلسفه ى غرب به يك معناى رسمى تر سه دوره و به معنايى ديگر كه دوره ى معاصر را هم به آن اضافه كرده اند چهار دوره است كه اين تقسيم بندى آن عبارت است از دوره ى يونان قديم يا «ancient» كه آن را دوره ى يونان و روم نيز مى گويند، دوره ى قرون وسطی، دوره ى جديد يا مدرن و دوره ى معاصر.

چرایی بررسی و مطالعه تاریخ فلسفه

فلسفه با علم تفاوت دارد و اگر دانشمندى در علوم ديگر تاريخ آن علم را نداند، واقعاً مى تواند يك عالم برجسته باشد اما در فلسفه اين گونه نيست. فيلسوفان به منزله ى كوهنوردانى هستند كه از دامنه هاى گوناگون اين كوه به اين حقيقت نگريسته اند و از آن تعبيرى واحد به دست داده اند و نگاه هاى همديگر را تكميل مى كنند.

عبرت‌گیری از سرگذشت جریان خوارج

در نوشتار پیش‌رو حجت‌الاسلام دکتر سوزنچی به تبیین «عبرت‌گیری‌های جریان خوارج متناسب با مقتضیات امروز» می‌پردازد و اشاره می‌کند که ماجرای خوارج و مباحثی مرتبط با این جریان همگی برای عبرت‌گیری از تاریخ و استفاده از آن‌ها برای زندگی امروز است.

جمود و خشکه‌مقدسی، مهم‌ترین ضربه به اسلام

دکتر اسماعیلی در این یادداشت، به بررسی چرایی شهادت حضرت علی (علیه‌السلام) می‌پردازد. چرا انسان بزرگی چون علی (علیه‌السلام) توسط یک مسلمان به شهادت می رسد؟ پاسخ این سؤال را محسن اسماعیلی در تحلیلی از انگیزۀ قاتلان امام علی (علیه‌السلام) با تکیه بر آثار شهید مطهری می‌دهد.

راهی که دستگاه قضا باید طی کند

 توجه به عدالت و تلاش برای تحقق آن از جمله کارویژه های بنیادین نظام اسلامی است.این اهمیت تا بدان پایه است که علی(علیه السلام)، یکی از دلایل اصلی پذیرش حکومت از سوی خود را برقراری توازن و از بین بردن شکافهای ناروا در میان دو طبقه ستمگر شکم باره و مظلوم گرسنه بیان می کنند.

روایتی از «شرط مرجعیت»، در دیدگاه امام خمینی (ره)

متن پیش‌رو، بریده‌ای از کتاب «سیر در بیراهه: مروری بر جریان قائم‌مقامی و انحراف و عزل آیت‌الله منتظری و مواضع حضرت امام خمینی (رحمه‌الله) در مقابل آن» نوشتۀ آقایان علی جعفری‌هرستانی و محمداسماعیل پسندیده می‌باشد که توسط نشر سدید منتشر شده است.

عوامل پیدایش قیام مردم از منظر شهید مطهری

در نوشتار پیش‌رو حجت‌السلام دکتر سوزنچی به تبیین «عوامل پیدایش قیام مردم» از منظر شهید مطهری می‌پردازد. شهید مطهری به دو عامل درونی و بیرونی زمینه‌ساز قیام اشاره می کند. عامل درونی، وجود روحیه مبارزه با ظلم و مقابله با ظالم در مردم است و عامل بیرونی نیز، نارضایتی مردم از وضع موجود است.

تلفن: 021-66485850      ایمیل: info@sadidisu.ir
logo-samandehi

ارسال پيام و شکایات

تماس با ما
 1. نام(*)
  لطفا نام خود را وارد کنید
 2. پست الکترونیک(*)
  لطفا پست الکترونیک خود را وارد کنید
 3. موضوع(*)
  لطفا موضوع پیام خود را وارد کنید.
 4. پیام(*)
  لطفا متنی برای پیام خود وارد کنید
 5. (*)

  Invalid Input